Ko že kaže, da bo poplava križancev pomenila en sam velik dolgčas med pločevino, pripelje Citroën svoj novi C5 aircross. Končno privzdignjen avto, ki se ne trudi biti športen, ampak predvsem udoben!
V čem je skrivnost? Za začetek so izkoristili svoje bogato znanje z dirk WRC. Ja, v tem avtu je podobna tehnologija kot v tistih superdirkalnikih v reliju. Ampak pri C5 aircross ni namenjena polaganju ovinkov, da noben potnik zadaj ne bo zadržal kosila v trebuhu, temveč je učinek ravno nasproten: vožnja je po zaslugi progresivnih hidravličnih blažilnikov večinoma izjemno udobna. Pišem večinoma, ker se na grdih odsekanih luknjah avto še vedno strese in se to čuti tudi na volanu, če je cesta vsaj približno lepa, pa kar plava čez grbine. Zaradi posebnih blažilnikov so lahko hodi koles daljši, blažilniki pa so večino časa v tistem srednjem idealnem položaju, da lahko lepo požirajo luknje. Torej se Citroën na področju, po katerem je najbolj znan, ni izneveril, kar je že velik plus.
Enako prepriča s svojo atraktivno obliko. Jasno, da še zdaleč ne bo ugajala vsem okusom, ampak saj pri Citroënu tudi nikoli ni, zaradi česar ima posebno mesto med vsemi znamkami. Tokrat lahko občudujete velik prepoznaven znak na nosu, zanimive plastične obloge z drugačno barvno obrobo nekaterih elementov in predvsem optično zožitev za zadnjim steklom, ki privlačno napihne zadek.
Prav tako je zanimivo in prepoznavno znotraj. Zelo privlačni so na pogled usnjeni sedeži, ki so tudi bolj udobni, kot izgledajo, voznik je pa lepo ujet v kokpit, kar je pravo nasprotje notranjosti v enoprostornikih, ki jih moderni križanci za družinsko rabo v bistvu zamenjujejo. Kdor rad sedi z nogami bolj narazen, mu ne bo všeč, kdor se rad počuti nekoliko bolj utesnjeno, morda zato celo bolj varno, pa bo zelo zadovoljen. Izdelava se ne zdi slaba, edina napaka, ki sem jo našel, je bil strgan okrasni šiv pred sovoznikom, materiali so pa večinoma v redu, čeprav je spodnja polovica kabine precej plastična. Če imate samodejni menjalnik, je položaj za volanom zelo dober, sicer je prestavljanje z ročnim malo nerodno, če morate imeti roko precej visoko na sredinskem grebenu.
Prostor je kar dobro izkoriščen, sploh prtljažnik je velik od 580 do 720 litrov, ker se klop vzdolžno pomika. V bistvu kar vsak sedež posebej, kar je še bolj praktično. In še bolj zadovoljen bi bil, če bi se lahko vse skupaj pomaknilo bolj nazaj, ker tudi v skrajnem položaju ni veliko prostora za odrasle. Je pa okoli voznika dovolj prostora za odlaganje vsega mogočega, sploh med potnikoma spredaj je globok in hlajen predal. Moti, da ledvena opora ne ostane v istem napihnjenem položaju, ko se izklopi motor, zato jo je potrebno vsakič posebej nastavljati, imata pa sedeža spredaj kar prijetno masažo. Digitalni merilniki so všečni in imajo veliko različnih tem, pred vzvratnim ogledalom pa ima celo kamero ConnectedCAM, če se vam kakšen pešec vrže na havbo, da bi vas izsiljeval za zavarovalno odškodnino. Z njo se povežete preko mobilne aplikacije s svojim telefonom in lahko posnetke delite tudi na spletu. Jezi pa slika vzvratne kamere, ker se preveč zatika in ste lahko že čisto ob oviri zadaj, ko pokaže pravilno. Za nastavitve prezračevanja je treba še vedno pritiskati na zaslon, ampak druge izbire pri tej generaciji citroënov pač ni. Je vsaj gumb za notranje kroženje pravi.
Od tega avta ne smete zahtevati preveč dinamike med vožnjo, ker je očitno nastavljen za umirjeno premikanje. V osnovi je malo več nagibanja kot pri podobnih križancih, čeprav lega ni zato nič manj zanesljiva. Ko je potrebno, se vseeno lepo odpelje, in z bencinskim motorjem, ki je za 100 kilogramov lažji od dizelskega, tudi nos ni težak. Volanski mehanizem je seveda premalo obtežen in dostikrat nimaš pravega občutka, če ne gledaš, kam meri obroč. Tudi s tipko sport pred ročico menjalnika se praktično nič ne spremeni, samo bolj umetno trdo je vse skupaj. Pogosto sem se zalotil, da sem izklapljal sistem za ohranjanje voznega pasu, ker včasih želi preveč samovoljno slediti črtam, tudi če sem med menjavo pasov uporabljal smernik. Enako me je dvakrat zelo presenetilo samodejno zaviranje, ker je sistem očitno mislil, da ne bom pravočasno zavrl in mi je ’pomagal’, čeprav ni bilo nobene potrebe.
In pogon? Samo na sprednji kolesi, štirikolesnega sploh ni, 1,6-litrski turbobencinski motor pa ima zdravih 133 kilovatov, kar je 181 ’konjev’. Glede na tovarniški pospešek 8,2 sekunde do 100 km/h bi vsaj po občutku pričakoval še več dinamike, pa je spet vse bolj umirjeno. Pri spodnjih vrtljajih je celo malo neprepričljiv, sploh s samodejnim menjalnikom se pri ustavljanju in speljevanju nekako ne ujameta lepo in malo ’cukata’. V srednjem območju vrtljajev je motor prijeten, dovolj prožen za odločna pospeševanja in tudi ne preglasen. Priganjanju v zgornje vrtljaje se prav tako ne upira, vendar s svojim zvokom in padanjem moči ne kaže posebne želje po tem. Poraba pa ni slaba, z umirjeno vožnjo povprečno 8 litrov bencina na 100 km, kar ni bistveno več kot pri šibkejšem trivaljniku.
Jasno, je nekaj lastnosti, ki nas motijo pri tem čisto novem avtu za Citroën. Je pa tudi veliko takšnih, ki nas navdušijo. Toliko udobja med vožnjo ni v nobenem drugem podobno velikem križancu, zato bo pravi za vas, če je to najbolj pomembno. Sam celo mislim, da je to edina prava smer, ker nihče ne potrebuje križanca, ki se pelje kot športne limuzine, trese pa kot lesen voz za vprego. Testni z zelo bogato, praktično vso opremo, ki jo sploh potrebujete, stane s popustom dobrih 36 ’jurjev’.
1 / 35
Tehnične specifikacije
Tehnični podatki
tehnični podatki
citroën C5 aircross puretech 180 EAT8 shine
vrsta motorja
turbobencinski, štirivaljni, vrstni, 4 ventili na valj